TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Dział Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami

Laboratorium Tyfloinformatyczne

Od listopada 2014 r. w Bibliotechu (bud. D-21) działa Laboratorium Tyfloinformatyczne. Jest to największe specjalistyczne laboratorium stworzone z myślą o aktywnych edukacyjnie i zawodowo osobach z niepełnosprawnościami.

Zadania:

  • Badania w zakresie udostępniania treści technicznych osobom z niepełnosprawnościami, a w szczególności niewidomym, wypracowanie technik pozwalających na sprawną adaptację materiałów do postaci dostępnej.
  • Prace nad metodami uniwersalnego projektowania i implementacji systemów e-learningowych, systemów webowych pod kątem ich wykorzystania przez osoby niepełnosprawne.
  • Prace nad wykorzystaniem najnowszych technologii wspomagających osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami m.in: technik – drukarek 3D, technologii haptycznych (wykorzystujących mechaniczne komunikowanie się z użytkownikami poprzez zmysł dotyku przy użyciu zmieniających się sił, wibracji i ruchów), urządzeń rozpoznających i analizujących obrazy.
  • Opracowywanie nowych rozwiązań związanych z urządzeniami mobilnymi (np. Android, iOS); przykładowo – tworzenie oprogramowania do pisania w alfabecie brajla na ekranie dotykowym, nawigacja piesza, aplikacje matematyczne.
  • Prace nad udostępnieniem nowych kierunków technicznych, na których mogliby podjąć studia studenci posiadający dysfunkcję wzroku, studenci niewidomi (dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie obejmują wyłącznie kierunek Informatyka).

Tyflolaboratorium wyposażone jest w specjalistyczny sprzęt, z którego mogą korzystać nasi studenci posiadający różnorodne niepełnosprawności: wzrokowe, słuchowe oraz manualne. Istnieje możliwość wypożyczenia urządzeń do celów edukacyjnych. W tej sprawie należy zgłosić się do biura Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (bud. C-13, pok. 1.09; tel. 71 320 43 20).

Politechnika Wrocławska © 2024