TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Dział Dostępności

Wsparcie dla studentek i studentów ze szczególnymi potrzebami na Politechnice Wrocławskiej

Data: 14.10.2024

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Politechnika Wrocławska jest uczelnią otwartą i przyjazną dla wszystkich osób, w tym także osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Aby Uczelnia mogła efektywnie wspierać osoby ze szczególnymi potrzebami, konieczna jest jednak wiedza prowadzących o tym, jakie mają Państwo potrzeby np. dotyczących prowadzenia zajęć, otrzymywanych materiałów dydaktycznych czy form egzaminowania. Dlatego też  zwracam się do Państwa z prośbą, aby o swoich potrzebach informować Państwa prowadzących już na początku semestru. Zapewni to dla Państwu lepszą dostępność edukacyjną i zapobiegnie nieporozumieniom. Przekazanie informacji dla prowadzących jest w Państwa rękach, a jeśli potrzebują Państwo pomocy, można się w tej i w każdej innej sprawie zwrócić do pracowników Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami. Zgodnie z obowiązującym Regulaminem Studiów, informację taką powinni Państwo przekazać w ciągu pierwszych czterech tygodni zajęć, ale zachęcam do zrobienia tego możliwie szybko.

Każda studentka i każdy student naszej uczelni może uzyskać profesjonalną pomoc psychologiczną. Informacje o darmowej i anonimowej pomocy psychologicznej na Uczelni i poza nią są dostępne na stronie Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO). Każda sytuacja, którą Państwo postrzegają jako trudną, może być omówiona z psychologiem – nie warto czekać na kryzys. Najprościej umówić się na konsultację przez aplikację.

Na każdym Wydziale i w Studium Politechniki Wrocławskiej działają Liderki i Liderzy Dostępności. Są to przeszkolone osoby, do których można zwrócić się z każdą trudną sprawą. Zachęcam do korzystania z tej możliwości. Więcej informacji o Liderach Dostępności oraz wizytówki Liderów Dostępności z poszczególnych jednostek dostępne są na stronie.

Studentki i studentów pierwszego roku zapraszamy do udziału w projekcie tutoringu rówieśniczego, ale każdy z Was może także wziąć udział w programie. Inicjatywa ta wspiera rozwój osobisty i umiejętności miękkie, oferując pomoc w nauce i wsparcie w trudnych chwilach przez studentów i dla studentów. Więcej informacji oraz listę dostępnych tutorów można znaleźć na stronie organizacji TuTech.

Do dyspozycji wszystkich studentów ze szczególnymi potrzebami jestem ja oraz pracownicy Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami - Wyb. Wyspiańskiego 23-25, bud. C-13, pok. 1.08, 1.09, poniedziałek – piątek 8:00 - 14:30, tel. 71 320 43 20, pomoc.n@pwr.edu.pl.

Jeśli chcieliby Państwo otrzymywać wszystkie informacje przeznaczone dla studentów z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami, a nie zgłosili się Państwo do tej pory do naszej bazy, można to zrobić, pisząc maila na adres pomoc.n@pwr.edu.pl. Będziemy przekazywać tą drogą również informację o warsztatach psychoedukacyjnych i innych formach wsparcia. Zapraszamy również na stronę ddo.pwr.edu.pl/dla-studentow.

W Politechnice Wrocławskiej prowadzimy szereg działań wspierających studentów z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami w procesie edukacji. Są to m.in. przyjęte regulacje w Regulaminie studiów, uruchomione usługi dla tej grupy studentów (m.in. asystenci edukacyjni, adaptacja materiałów edukacyjnych dla osób niedowidzących i niewidomych, dodatkowe kursy językowe, wypożyczalnia technologii asystujących). Szczególną formą wsparcia jest Stypendium Specjalne Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Można je uzyskać za wyniki w nauce oraz aktywność, dlatego warto zadbać o to już w tym semestrze.

Na Politechnice Wrocławskiej wprowadzone zostały rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie osobom, które znajdują się w procesie tranzycji płci. Osoby zainteresowane uzyskaniem takiego wsparcia proszone są o kontakt mailowy z przedstawicielką DDO.

Studenci z orzeczoną niepełnosprawnością otrzymują stypendium, którego wysokość jest zależna od stopnia orzeczenia o niepełnosprawności. Niezależnie od tego stypendium, do 10 października 2024 r. można wnioskować o środki z programu PFRON „Aktywny Samorząd”. Więcej informacji o pomocy materialnej dla osób z niepełnosprawnościami.

Życzę Państwu udanego semestru!

dr hab. inż. Katarzyna Jach, prof. uczelni

Pełnomocniczka Rektora ds. Dostępności

katarzyna.jach@pwr.edu.pl

Politechnika Wrocławska © 2025