TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Dział Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami

Światowy Dzień Walki z Depresją

Data: 23.02.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że jest to obecnie czwarta najczęstsza choroba na świecie. Według Zespołu ds. Walki z Depresją, działającego przy Ministerstwie Zdrowia, depresja dotyka już co dziesiątego dorosłego Polaka. Niestety nie wszyscy zgłaszają się po pomoc. Wielu z nas wciąż wstydzi się przyznać, że doświadcza trudności psychicznych, ignoruje te problemy uznając je za nieistotne lub przyjmuje postawę „muszę sobie sam z tym poradzić”. Nie są to jednak dobre dla nas strategie. Przeczekując lub ignorując problem możemy sobie zaszkodzić. Dlatego gdy pojawiają się objawy mogące wskazywać na depresję (jak obniżony nastrój, poczucie smutku przez większą część dnia, utrata zainteresowania dotychczasowymi przyjemnościami, osłabienie lub brak energii, myśli samobójcze, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, niska samoocena i poczucie winy) nie należy zwlekać i warto umówić się na bezpłatną konsultację psychologiczną w Poradni Psychologicznej działającej na PWr (Link do Poradni). Psycholog udzieli wsparcia, pomoże ocenić sytuację i kiedy to potrzebne pokieruje do lekarza psychiatry. Pamiętajmy, że z depresji można się wyleczyć.

Polecamy film przedstawiający depresję z perspektywy studentki, która podjęła leczenie.

Link do filmu

We Wrocławiu uruchomione zostało Centrum Zdrowia Psychicznego (Link do artykułu). Osoby potrzebujące pomocy mogą również korzystać z całodobowej, bezpłatnej infolinii 502 203 202. W punktach zgłoszeniowo-koordynacyjnych w dni powszednie od godziny 8:00 do 18:00 dyżuruje pielęgniarka i psycholog.

Politechnika Wrocławska © 2024