TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 23.05.2024
Druga edycja konferencji „Porozmawiajmy o dostępności”, która odbyła się 8 i 9 maja, była poświęcona przede wszystkim osobom ze szczególnymi potrzebami ale i podsumowaniu projektu Politechnika Nowych Szans. Całość była transmitowana na żywo i tłumaczona na Polski Język Migowy.
Konferencja z udziałem studentów, doktorantów, Liderów Dostępności, pracowników PWr ale i społeczności Wrocławia, której bliskie są zagadnienia dostępności. Dwudniowa konferencja odbyła się w Bibliotechu (D21 PWr) - budynku, który zdobył miano Lidera Dostępności.
Wydarzenie było okazją do podsumowania 4-letniego projektu Politechnika Nowych Szans, który stanowił ważny element w dążeniu do poprawy dostępności Politechniki Wrocławskiej nie tylko dla osób ze szczególnymi potrzebami, ale i dla całej społeczności. Projekt umożliwił zniwelowanie wielu barier architektonicznych, technicznych, komunikacyjnych i mentalnych.
Pierwszy dzień rozpoczął się wykładem inauguracyjnym dr. inż. Adama Piaseckiego pt. „Zastosowanie sztucznej inteligencji i wirtualnych postaci ludzkich w komunikacji z g/Głuchymi”. Wykład wzbudził bardzo duże zainteresowanie szczególnie wśród uczestników słabosłyszących, którzy mieli dużo pytań do wykładowcy. Kolejne prelekcje poprowadzili: Marta Gawryluk z Centrum Wsparcia oraz Dariusza Szrejdera z Biura bez Barier.
W drugiej części konferencji odbyły się prelekcje pracowników, doktorantów oraz studentów PWr. Podzielili się oni informacjami o swoich pracach oraz projektach, które są realizowane z myślą o wsparciu osób ze szczególnymi potrzebami. Rozmowy toczyły się wokół różnych aspektów niepełnosprawności i projektowania dostępności.
Drugi dzień konferencji zdominowały informacje na temat prac wykonanych w ramach projektu Politechnika Nowych Szans i ich rezultatami.
Projekt Politechnika Nowych Szans objął:
– sprawy społeczne i formalne (szkolenia, podręczniki, procedury, wideokursy, Zespół Liderów Dostępności),
– dostępność architektoniczną (inwestycje, plany tyflograficzne i druk 3D, Przewodnik Cyfrowy PWr),
– wsparcie psychologiczne i dostępność cyfrową (Centrum Konsultacji Psychologicznych i Mediacji, aplikacja Poradni, wdrażanie dostępności cyfrowej na PWr).
W dwudniowym wydarzeniu wzięli m.in. udział: prof. dr hab. inż. Tomasz Nowakowski, prorektor ds. organizacji i rozwoju uczelni, który wręczył podziękowania wszystkim zaangażowanym w projekt, dr inż. Piotr Górski, prorektor ds. studenckich oraz Sławomir Piechota, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Bardzo dziękujemy wszystkim prelegentom, uczestnikom oraz gościom, a także tym wszystkim, którzy zajęli się organizacją tego wydarzenia. W sumie obecnych było ponad 100 osób! Do zobaczenia w przyszłym roku.