TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Dział Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami

Liderzy Dostępności na Politechnice Wrocławskiej

Data: 08.02.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dostępność i wsparcie. Dwa hasła, o których słyszy się dużo w kontekście osób ze szczególnymi potrzebami.

Politechnika Wrocławska od lat wspiera osoby ze szczególnymi potrzebami poprzez Dział Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami oraz projekt “Politechnika Nowych Szans”. W samym Regulaminie Studiów Wyższych są zapisy, które mają pomóc w kwestiach dydaktycznych studentom. Coraz większa liczba pracowników administracyjnych oraz dydaktycznych jest przeszkolona w ramach szkoleń świadomościowych i specjalistycznych. Życie studenta to przede wszystkim nauka, dlatego tak ważne jest, by na wydziałach czuli się oni zrozumiani i mieli poczucie, że mogą z każdą sprawą zwrócić się do pracownika PWr. W tym celu została powołana grupa Liderów Dostępności, czyli ludzi którzy będą dbać o dostępność i wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w jednostkach PWr. To do nich, będzie mógł zwrócić się nie tylko student, ale i pracownik jeśli chodzi o rozwiązanie trudnych sytuacji.

Ze wszystkich Wydziałów jest co najmniej jeden Lider, co jest ważne gdyż na każdym wydziale kwestia spraw dydaktycznych wygląda nieco inaczej. Osoby te przez trzy miesiące mogły “dotknąć” niepełnosprawności, przejść warsztaty z umiejętności miękkich oraz zaznajomić się z przepisami dotyczącymi osób ze szczególnymi potrzebami. Są wśród nich prodziekani, nauczyciele akademiccy, pracownicy wydziałów, jednostek administracji, tutorzy, wszystkich łączy jedno - otwartość, uśmiech oraz gotowość, by wspierać i służyć radą. Nad pracą Liderów czuwa Przewodnicząca – Pani Pełnomocniczka ds. Osób z Niepełnosprawnościami – Katarzyna Jach, profesor Uczelni. Koordynatorką jest natomiast absolwentka Politechniki Wrocławskiej, która już podczas swoich studiów działała na rzecz osób z niepełnosprawnościami – Anna Zgrzebnicka, obecnie konsultantka.

Lider to też człowiek – poznajcie ich.

Szkolenia w ramach Lidera Dostępności rozpoczęły się jesienią 2022 roku. Jednak o programie, chętni mogli dowiedzieć się dużo wcześniej. Informację o szkoleniach przekazał mi Dziekan Wydziału Matematyki – mówi Magdalena Kułażyńska-Hajdun, na co dzień działająca w dwóch jednostkach PWr, Wydziale Matematyki (W13) oraz w Dziale Zakupów i Zamówień Publicznych. Dzięki przychylności moich przełożonych, mogłam wygospodarować cały dzień na szkolenia, dziękuję im za to – uzupełnia. Mam dużą chęć do działania i niesienia pomocy innym, czuję to także pośród grupy osób, z którą mam przyjemność pracować. Szkolenia pomogły mi w zrozumieniu czego mogą potrzebować osoby ze szczególnymi potrzebami i, że nie trzeba się obawiać podejścia do nich. Chciałabym, by przepisy oraz procedury w zamówieniach publicznych były bardziej „przyjazne”, aby pamiętano o wszystkich, w tym np. o osobach potrzebujących specjalistycznych diet przy zamawianiu cateringu. Myślę, że szkolenie świadomościowe powinna przejść każda osoba na Politechnice Wrocławskiej – w końcu sami kiedyś możemy potrzebować wsparcia. Zwiększenie świadomości pomoże każdemu z nas dostrzec potrzeby drugiej osoby, a takich ludzi jest wokół nas nie mało. Życzliwość nic nie kosztuje, a dobro wraca – podsumowuje.

Zawsze można coś zmienić, poprawić. Ważne, aby dostrzegać to co już osiągnęliśmy. Na PWr nie jest źle, a będzie lepiej. Pomysł z Liderami Dostępności na każdym wydziale – to najlepszy dowód na to, że wciąż się myśli o osobach ze szczególnymi potrzebami i ich wspieraniu – mówi Ula Małecka z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Jednak najbardziej zależałoby mi na zmianie mentalności ludzi. Każdy ma – tak sądzę – szczególne potrzeby, choć nie każdy ma orzeczenia o niepełnosprawności. Mam takie marzenie, że przychodzę w sprawie jakiegoś studenta ze szczególnymi potrzebami i nie widzę zniecierpliwienia, a jedynie życzliwość i troskę. Wspólnie pochylamy się nad problemem i myślimy jak wesprzeć takiego studenta, jak mu pomóc. Lider Dostępności przyniósł mi właśnie większą uważność na ludzi. Zatrzymanie się przy nich i ich sprawach. Bycie otwartym na ich potrzeby, ale też uświadomienie sobie, że jesteśmy różni i to czyni świat bardziej interesującym - dodaje.

Zarówno Magda, jak i Ula spotkały się już wcześniej z osobami z niepełnosprawnością wśród swoich znajomych. Wiedzą, że czasem tak naprawdę niewiele trzeba, by komuś pomóc a doświadczenie bycia razem może być jednym z najlepszych w życiu. Pokazał to sam Lider Dostępności, ponieważ oprócz comiesięcznych spotkań podsumowujących, jesteśmy ze sobą w stałym kontakcie na aplikacji mobilnej. Poznałam też ciekawych ludzi, z którymi pozostaję w kontakcie, choć już zakończyłam szkolenie. Wspieramy się, aby lepiej i efektywniej pomagać studentom ze szczególnymi potrzebami – uzupełnia Ula.

Być Liderem. Jakie to powołanie?

W poniedziałek, 6 lutego oficjalne nominacje wręczył Jego Magnificencja, Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs.

Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać na stronie.

Wizytówki Liderów umieszczone zostały w zakładce DDO.

Politechnika Wrocławska © 2024